DEAS lander erklæring for persondata
Med en udvidet ISAE 3000-erklæring blåstemples DEAS’ overholdelse af persondatareglerne og kunderne får den bedst mulige sikring.
Med den nye persondatabeskyttelsesforordning fra maj 2018, kom der øget fokus på beskyttelse af persondata.
DEAS håndterer en lang række personoplysninger i forbindelse med vores administrative opgaver. Vi har derfor omlagt både processer og arbejdsgange, så vi sikrer, at vores persondatabehandling følger reglerne, og vi hjælper vores kunder med at sikre rettighederne for alle de personer, vi behandler personoplysninger om.
Vores kunder sikres med udvidet erklæring
Deloitte har netop auditeret DEAS’ procedurer og arbejdsgange og blåstemplet dem med en ISAE 3000, Type 2-erklæring, der gælder for hele 2019.
Med ISAE 3000-erklæringen giver vi vores kunder den bedst mulige sikring på området, der tydeliggør vores sikkerhedsprocesser, så vi reducerer risikoen for overtrædelse af persondatareglerne,
siger Bjørn Allentoft, juridisk direktør i DEAS.
Sikker compliance
DEAS har også en række andre certificeringer til glæde for vores kunder:
- ISO 9001:2015-certificering af DEAS’ kvalitetsledelsessystem
Certificeringen sikrer vores kunder, lejere og samarbejdspartnere en høj kvalitet og ensartede serviceleverancer. - ISAE 3402-erklæring Type 1
Certificering af en række udvalgte finansielle processer og kontrolmiljø.
Vi forventer at modtage en Type 2-erklæring primo 2020. - ISAE 3402 - IT Revisionserklæring
I dag tilbyder DEAS sine nøglekunder en såkaldt ‘3402 IT Revisionserklæring’, som omhandler ekstern revision af DEAS’ IT-set up, herunder organisering, risikostyring, politik, procedurer og kontroller.
Udgivet 20. december 2019